130

Prices keep climbing, so I’m trying to pick my battles in the supermarket. Which items do you refuse to cheap out on, and why? Taste, health, longevity, peace of mind… I’d love to hear what’s worth the few extra dollars for you.

For me, it’s honey from local beekeepers—supermarket brands locally are known to sell fake or adulterated sugar syrup as honey.

top 50 comments
sorted by: hot top controversial new old
[-] demunted@lemmy.ml 3 points 8 hours ago

Chocolate, coconut milk, tea, coffee, mustard.

[-] awaysaway@sh.itjust.works 1 points 1 hour ago

shout out Ayam milk

[-] Korhaka@sopuli.xyz 3 points 17 hours ago

From my shopping, there is just about none. Arguably sausages but then there are cheaper alternatives I go for instead usually. Pork shoulder is cheaper per kg than all but the lowest meat content sausages.

Typically been spending £10-15 each per week on shopping at Aldi. But it also depends on how far you go. You could say everything is paying extra if you are spending more than £2 as that could get enough rice for the week. Got several herbs growing in the garden too so it wouldn't even be completely plain.

[-] napkin2020@sh.itjust.works 4 points 20 hours ago

Instant noodles. I live in South Korea and there are gazillion options, from little more than a quarter(USD for your convenience) to almost $1.5 a pack.

Huge difference. I eat 2 packs per meal almost always and yes, it's often 2x more expensive but I'd just not eat cheapest ones.

[-] awaysaway@sh.itjust.works 2 points 17 hours ago

what are your favorites? would love to see if i can find them locally.

[-] Ledericas@lemm.ee 3 points 21 hours ago* (last edited 21 hours ago)

some people at WF, will only go after certain honeys, even if they are more expensive. i will still buy different flavor sparkling waters, from different brands. but the key is to know which ones are shrinkflationed, some will only sell 8packs, while others will sell 12cans per box. stevia, i specifically only look for the ones that dont have sugar in it, more often than not most brands of stevia has sugar in it, in the form dextrose/maltodextrin. its pricier but worth it for a brand that has pure stevia powder, also one thats not mixed with ethyrthiol.

certain organic veggies are better , if you dont want to know which used the most chemicals, like org celeries.

[-] Bytemeister@lemmy.world 9 points 1 day ago

Real parm instead of the canned stuff.

Chicken breasts - you can get massive pumped up chicken breast for the same price as "normal" chicken breasts. The problem is when you cook the big ones, they just leech out all their liquid.

[-] PodPerson@lemmy.zip 5 points 1 day ago

150% on real parm.

I’d also argue for getting whole chickens (and spring for the nicer ones too). Roast it, pull off the breasts and eat those, eat the drumsticks if you enjoy them, or use the entire rest of the carcass for making really good stock.

[-] null_dot@lemmy.dbzer0.com 3 points 1 day ago

The huge ones are just gross.

I think "woody" is the technical term.

[-] RBWells@lemmy.world 12 points 1 day ago

Fresh corn tortillas.

Tequila.

Haircare stuff

Husband bought "the good eggs" once and has not looked back since. I used to keep chickens and the bougie store eggs are much closer to those than they are to the factory farmed thin shelled light yolked ones.

[-] ericatty@infosec.pub 5 points 1 day ago

I got a tortilla press and masa harina. I will not buy premade corn torillas again. Masa isn't that expensive, add salt, water, mix, press, and cook on a dry pan (or super lightly oiled, i put a very light layer on mine since it's cast iron)

So much tastier than store bought and better texture.

[-] Krudler@lemmy.world 2 points 23 hours ago

It's the curse of discovering good food, once you make it from scratch, you never want to eat the store trash again lol

[-] BonesOfTheMoon@lemmy.world 6 points 1 day ago

The best eggs are eggs from a farm that are unwashed and you keep on the counter. They taste a zillion times better and last for a long time. I get 3 dozen for 15 dollars at the local farm. It's honestly better than the store.

[-] toomanypancakes@lemmy.world 4 points 1 day ago

Honestly a lot of stuff I like to get the nice version. Most packaged products you can get away with cheaper, but paper products you wanna splurge on, and produce you wanna get from a local store with good stuff rather than your local megamart when possible. A farmer's market or even just a neighborhood grocery store is usually gonna have fresher, tastier veggies in my experience. A little more expensive, but worth it.

[-] CobblerScholar@lemmy.world 88 points 2 days ago

Butter, life is too damn short to cook with and eat shitty butter.

Also anything that goes between me and the ground, my bed, my shoes, and my tires.

[-] doc@fedia.io 33 points 2 days ago

What grocery items are always worth the extra

butter ... my bed, my shoes, and my tires

Hello, fellow Costco shopper.

load more comments (4 replies)
load more comments (5 replies)
[-] metallic_substance@lemmy.world 32 points 1 day ago

Coffee. It's something that I refuse to compromise on. It may be especially important to me because I like to drink it black. If it doesn't taste great without adding anything to it, it's not with drinking at all in my opinion.

[-] null_dot@lemmy.dbzer0.com 3 points 1 day ago

Coffee seems to be one of those things supermarkets regularly price cycle.

If i buy 4x 1kg bags when it's 30% off, i rarely have to buy any at full price.

This doesn't work for artisan's coffee you buy direct from the roaster obviously.

load more comments (5 replies)
[-] ThrowawayPermanente@sh.itjust.works 12 points 1 day ago* (last edited 1 day ago)

Good ketchup Real butter, not reconstituted which should be illegal Good bread, fresh or at least not the cheapest stuff

[-] ericatty@infosec.pub 4 points 1 day ago

Real butter for things where you can taste it. Store brand for things where the other flavors are more overpowering and don't really notice the butter.

[-] hardcoreufo@lemmy.world 4 points 1 day ago

Having two butters to manage seems like a lot of work.

[-] ramsgrl909@lemmy.world 15 points 1 day ago

Paper Towels and Trash Bags - the cheap ones just don't hold up as well

[-] Ledericas@lemm.ee 1 points 21 hours ago

trash bags, was very difficult to find, that isnt thin, they shrinkflation/cheapflation most of thier brands. Target had excellent trashbags, before they switched to dealworthy, which is more expensive if you notice the bags are now superthin and they sell the "up and up" ones at a markup. i went to Grocery outlet and got the same quality as the old trash bags with none of the bs of the shrinkflaiton on it.

load more comments (3 replies)

Farmer’s market tomatoes. I went through my whole life thinking I hated tomatoes. Turns out, I hate grainy tomatoes that taste like nothing, and real tomatoes grown nearby and picked ripe are wonderful.

[-] ericatty@infosec.pub 4 points 1 day ago

I grew up eating garden tomatoes. Went to college, for the first time bought a grocery store tomato. Cut into it, tasted it... turned to my friend, what the fuck is this shit?

load more comments (7 replies)
[-] Brkdncr@lemmy.world 48 points 2 days ago
[-] blackbrook@mander.xyz 5 points 1 day ago

There's nothing wrong with new england maple syrup, but yes, real maple syrup not "pancake syrup" with maple flavoring.

load more comments (1 replies)
load more comments (8 replies)
[-] PeriodicallyPedantic@lemmy.ca 13 points 1 day ago

Local
Whatever the product is, I'll pay an extra dollar for domestic (and especially within the province)

[-] squinky@sh.itjust.works 27 points 2 days ago

Eggs. I bought the expensive ones once just for laughs and they taste great without the weird funk. Now I have my own chickens, and the eggs are better than anything in the store. It’s probably more expensive though!

Carrots and celery I always buy organic because they seem to take on the flavor of whatever they were watered with. It makes a difference there for me.

And tortillas, I get the local boutique ones instead of the national mass market ones. Big difference there.

load more comments (6 replies)
[-] starlinguk@lemmy.world 19 points 1 day ago

Pasta. It takes pasta dishes from "eh, it's food" to "this is really good".

load more comments (3 replies)
[-] Tudsamfa@lemmy.world 10 points 1 day ago

For purely economic reasons, the less often I need to buy it, the more I allow myself to splurge.

So vegetables and my go to drink I consume everyday are bought the absolute cheapest, but that spice blend for those veggies lasts me months so I really don't care if there's a cheaper alternative.

Of course, expensiveness is measured per kg/litre, paying a bit more up front is always worth it if it means a lower price per kg (if you can consume it before it goes bad).

[-] Wolf314159@startrek.website 7 points 1 day ago

If I'm going to skin or peel the vegetable, I go with the cheap stuff. If I'm eating the skin then I go organic. I never buy the prewashed lettuce and salads when they are on sale because those have already started to go bad usually. And when it comes to things like berries, strawberries, tomatoes, and peppers I go with whatever looks like it will taste the best. Cheap blueberries for instance, absolutely do not hold up against the good stuff; life is too short for tart blueberries.

load more comments (1 replies)
[-] pack@sh.itjust.works 37 points 2 days ago

I'm going to sound like a hater, but the food in season and local is what you should be eating, and that will always be the cheapest. If you're talking processed food brands and shit in boxes in the middle of the store, I'd argue none of it is worth the extra money, its all bad for you, stop. That said, the frozen arby's curley fries are bomb, and no one does cheesey things like cheetos or smartfood.

[-] TheWeirdestCunt@lemmy.today 28 points 2 days ago

I've seen a few people saying that it's cheaper to buy stuff that's in season over the years but I've never seen prices drop on in season stuff before. Idk if it's just a thing where I am but the supermarkets seem to just pocket the difference and leave the prices the same year round.

load more comments (4 replies)
load more comments (9 replies)
load more comments
view more: next ›
this post was submitted on 19 Jun 2025
130 points (100.0% liked)

Ask Lemmy

32665 readers
1239 users here now

A Fediverse community for open-ended, thought provoking questions


Rules: (interactive)


1) Be nice and; have funDoxxing, trolling, sealioning, racism, and toxicity are not welcomed in AskLemmy. Remember what your mother said: if you can't say something nice, don't say anything at all. In addition, the site-wide Lemmy.world terms of service also apply here. Please familiarize yourself with them


2) All posts must end with a '?'This is sort of like Jeopardy. Please phrase all post titles in the form of a proper question ending with ?


3) No spamPlease do not flood the community with nonsense. Actual suspected spammers will be banned on site. No astroturfing.


4) NSFW is okay, within reasonJust remember to tag posts with either a content warning or a [NSFW] tag. Overtly sexual posts are not allowed, please direct them to either !asklemmyafterdark@lemmy.world or !asklemmynsfw@lemmynsfw.com. NSFW comments should be restricted to posts tagged [NSFW].


5) This is not a support community.
It is not a place for 'how do I?', type questions. If you have any questions regarding the site itself or would like to report a community, please direct them to Lemmy.world Support or email info@lemmy.world. For other questions check our partnered communities list, or use the search function.


6) No US Politics.
Please don't post about current US Politics. If you need to do this, try !politicaldiscussion@lemmy.world or !askusa@discuss.online


Reminder: The terms of service apply here too.

Partnered Communities:

Tech Support

No Stupid Questions

You Should Know

Reddit

Jokes

Ask Ouija


Logo design credit goes to: tubbadu


founded 2 years ago
MODERATORS