1099
submitted 1 year ago by TehBamski@lemmy.world to c/memes@lemmy.ml
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] Kit 18 points 1 year ago

It's this way in America too if you cook from scratch. People often think fast food is cheaper because they're buying pre-made/frozen stuff at the grocery store, or they just don't know how to plan properly.

I meal plan around sale items and spend an average of $120/week for breakfast, lunch, and dinner for two adults. That's less than $3/meal.

this post was submitted on 28 Feb 2024
1099 points (100.0% liked)

Memes

50347 readers
777 users here now

Rules:

  1. Be civil and nice.
  2. Try not to excessively repost, as a rule of thumb, wait at least 2 months to do it if you have to.

founded 6 years ago
MODERATORS