733
submitted 6 months ago by Emperor@feddit.uk to c/okmatewanker@feddit.uk
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[-] Korhaka@sopuli.xyz 1 points 6 months ago* (last edited 6 months ago)

Yeah, though you can get bread a little over £1 it's the more luxury stuff. Most root veg, rice and oats are less than £1/KG and make up the majority of the volume of what we get, we usually spend about £30/week between the 2 of us on food. Most expensive purchase is usually cheddar, which is basically the default cheese here, the one we usually get is £5.42/KG.

[-] Fenrisulfir@lemmy.ca 1 points 6 months ago

I got groceries for just the 2 of us yesterday. It was $245

[-] Korhaka@sopuli.xyz 1 points 6 months ago

Oh wow that is expensive

this post was submitted on 19 Jan 2025
733 points (100.0% liked)

okmatewanker

1456 readers
2 users here now

No foul language - i.e. French 🤮

Obviously satire, dozy wankers

founded 2 years ago
MODERATORS