cross-posted from: https://lemmy.world/post/1229201
As the picture shows, most (all??) grocery stores will show the price per ounce on the item’s price tag. It’s usually on sales tags too. I was FAR too old before I realized this and it’s made price comparisons in-store much easier. Note: Not my photo. Just generic photo from google.
As the picture shows, most (all??) grocery stores will show the price per ounce on the item’s price tag.
It’s usually on sales tags too.
I was FAR too old before I realized this and it’s made price comparisons in-store much easier.
Note: Not my photo. Just generic photo from google.
Yes this is what I notice…in laundry detergent, dish detergent, etc. one brand be ounces, one might be grams, one might say units, another might say paks. Makes it impossible to compare them
Discuss how to save money.
Yes this is what I notice…in laundry detergent, dish detergent, etc. one brand be ounces, one might be grams, one might say units, another might say paks. Makes it impossible to compare them